خانه » مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا

جنبه های مثبت زندگی در استرالیا

کشور استرالیا دارای آب و هوای گرم و آفتابی است؛ آفتاب از نظر روان شناسان به انسان احساس آزادی می دهد

نرخ دستمزدها در استرالیا بالا است

شرایط کار در استرالیا بهتر از کشورهای اروپایی است

قیمت های زمین و ملک پایین تر از کشورهای اروپایی است

استرالیا رهبر علمی جهان بخصوص در پزشکی و صنایع تکنولوژی است

کشور استرالیا به خاطر ملیت های مختلف از تنوع فرهنگی برخوردار است

دسترسی بهتر به میوه و سبزیجات با قیمت پایین تر

زندگی در استرالیا

طبیعت تماشایی استرالیا٬ محیط چند ملیتی٬ مردم مهربان و ترکیب آب و هوا و نحوه زندگی٬ آن را به یکی از بهترین مکانهای توریستی دنیا تبدیل کرده است. محیط منحصر به فرد استرالیا  دارای گیاهان٬ حیوانات و پرنده های محلی بسیاری است که هیج جای دیگری در دنیا وجود ندارد. آب و هوای اکثر شهرهای استرالیا حالت مدیترانه ای دارند طوری که در استرالیا دمای هوا زیر صفر درجه نمی رسد. بارش باران در اکثر فصول وجود دارد و برف تنها در برخی از مناطق آن هم در ارتفاعات و به اندازه خیلی کم مشاهده می شود. این امر باعث می شود تا بسیاری از مردم دنیا جهت فرار از زمستان سرد کشورهای خود (مخصوصا کشورهای نیمکره شمالی) به استرالیا بیایند و تعطیلات خود را در کنار سواحل زیبای استرالیا سپری نمایند.

زبان در استرالیا

اولین سدی که در پیش روی یک مهاجر غیر انگلیسی زبان در استرالیا وجود دارد، آگاهی یافتن از کلیه قوانینی است که باید در زندگی روزمره التزام و پایبندی خود را به آن نشان دهد،‌ در غیر این صورت هرگز با دیگر اقشار جامعه همگون نخواهد شد. بهمین خاطر برای آگاهی یافتن از قوانین استرالیا، دانستن زبان انگلیسی از واجبات است و کمک شایانی در ادغام فرد در جامعه جدید خود می نماید.

دانستن زبان انگلیسی عملا شاه کلید ورود به تمامی ارکان جامعه در استرالیاست. دولت استرالیا فهرست کاملی از کارهایی که مهاجران تازه وارد باید به انجام رسانند منتشر کرده، اما در حقیقت به دلیل اینکه انجام هر یک از این کارها نیاز به دانش زبان در آن حوزه خاص دارد عمل کردن به این فهرست چالش های بسیاری برای مهاجرین به همراه دارد. افتتاح حساب بانکی، گرفتن شماره بیمه مالیاتی، ثبت نام در طرح های درمانی، اجاره مسکن و … از جمله کارهایی است که مهاجر باید در بدو ورود خود اقدام نماید.

کار در استرالیا

در حال حاضر استرالیا بعلت رشد اقتصادی بی نظیر خود در سالهای اخیر دارای شرایط کاری بسیار خوبی می باشد. بر اساس آخرین آمار نرخ بیکاری در استرالیا در سال ۲۰۰۶ به ۴ درصد رسیده است که این در ۲۳ سال اخیر بی سابقه بوده است. البته بازار کار برای برخی از رشته های تخصصی بهتر از سایرین می باشد(MODL) و این با توجه به نیازهای روزمره استرالیا تعیین می شود. اکثر کسانی که می خواهند به استرالیا بیایند اولین نگرانیشان مسئله کار است. باید خاطر نشان شد که با توجه به بازار کار خوبی که وجود دارد شما خواهید توانست کار مورد نظر خود را بیابید اما چندین فاکتور در طول زمان جستجو و انتظار شما موثر است.

اولین و مهمترین فاکتور تسلط شما به زبان انگلیسی و آشنایی شما به لهجه محلی استرالیا می باشد. هر چقدر تسلط شما به زبان بیشتر باشد شما سریعتر می توانید اطلاعات و دانش خود را به کارفرما نشان دهید و توانایی های و شرح حال خود را بیان کنید. به عبارت دیگر بسیاری از کارفرماها می خواهند که کارمندی را انتخاب نمایید که راحت تر در محیط کار با بقیه همکاران ارتباط برقرار کند. معمولا سفارش ما اینست که برای دوران بیکاری خود به مقدار کافی پول به همراه داشته باشید تا بتوانید خود و خانواده را پشتیبانی کنید.

دومین عامل مهم برای یافتن کار اینست که شما دارای سوابق کاری مرتبط با رشته خود باشید. لزومی ندارد که این سوابق حتما در استرالیا باشد. شما بایستی سوابق کاری خود را در رزومه خود بصورت دقیق و واضح ذکر نمایید. به عبارت دیگر داشتن یک رزومه کامل و خوب به شما کمک خواهد کرد که سریعتر کار پیدا نمایید. البته تنوع کار در استرالیا خیلی زیاد است و شما اگر تمایل داشته باشید می توانید برای شروع در کار های غیر مرتبط با رشته خود مشغول بکار شوید و بعد از یافتن کار مورد نظر خود٬ تغییر کار دهید. حداقل نرخ پرداختی برای یک کار ۱۰ دلار در هر ساعت می باشد که این مبلغ برای پرداخت هزینه های زندگی کافی است. برای یافتن کار شما می توانید به وب سایتهای کاریابی مراجعه نمایید. همچنین شما می توانید در روزنامه های هفته ای جستجو نمایید. همچنین بسیاری از شرکتها و ادارات دارای وب سایتهای شخصی خود می باشند که مشاغل مورد نیاز را در آن لیست می کنند. اولین قدم برای گرفتن کار آماده کردن رزومه است و سپس شما بایستی برای کار های مختلف رزومه خود را ارسال نمایید. در صورتی که رزومه شما با شرایط کاری مورد نظر کارفرما یکی باشد با شما تماس خواهند گرفت تا برای مصاحبه قرار ملاقاتی تنظیم گردد. هرچه زبان را روانتر صحبت کنید احتمال یافتن کار مناسب تری دارید.در مجموع کار فراوان است فقط اندکی دوندگی میخواهد.

استرالیا کشوری است توسعه یافته در نیمکره جنوبی. این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت، ششمین کشور پهناور دنیا و ۴٫۶ برابر ایران است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است. استرالیا از نظر مساحت دومین کشور پهناور  است.

سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قارهٔ اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قارهٔ دنیاست.جمعیت استرالیا به سرشماری ژوئیه ۲۰۰۸ ۲۰٬۰۰۷٬۳۱۰ نفر بوده‌است. و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند. میانگین نرخ رشد جمعیت در سال ۱/۲۲۱ است و تقریباً در هر دو دقیقه یک نوزاد جدید در این کشور متولد می‌شود[.

بومیان استرالیا حدود نیم میلیون نفر تخمین زده شده‌اند که دو و نیم درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند.

 

استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است که اختیاراتشان کمتر از ایالت‌هاست. ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:

 • نیو ساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.
 • کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبین می‌باشد.
 • استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید.
 • تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد.
 • ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن مِلبورن است.
 • استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پـِرت می‌باشد.
 • قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است.
 • سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن

همه ساله استرالیا پذیرای تعداد کثیری دانشجو و دانش‌آموز از سراسر دنیا در مراکز آموزشی خود است.در سال گذشته ۴۵۰,۰۰۰ دانش‌آموز و دانشجو در استرالیا به تحصیل اشتغال داشتند که اگر دانش آموزان سیستم آموزش از راه دور را (که برخی مراکز آموزشی استرالیا آن را ارایه می‌کنند)، به این رقم اضافه کنیم، آمار این محصلین به میزان قابل توجهی افزوده خواهد شد.

یادآور می‌شویم که طبق قانون استرالیا، کیفیت رشته‌های آموزشی ارایه شده پیوسته بررسی می‌شوند تا مورد تأیید قرار گیرند و اضافه بر آن پیوسته بر هزینه‌های دریافتی بابت آنها نیز نظارت کامل اعمال می‌شود. ضمناً کلیه رشته‌های آموزشی قابل ارایه باید ابتدا به ثبت و تأیید مراجع قانونی استرالیا برسند.
چرا تحصیل در استرالیا
 • استرالیا یک کشور انگلیسی زبان است و از این نظر بر بسیاری از مراکز آموزشی دیگر کشورهای جهان برتری دارد.
 • دانشگاه های برتر استرالیا در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهانی قرار می گیرند و باقی دانشگاه ها در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر جهانی جای داده می شوند.
 • کیفیت آموزشی در استرالیا بسیار بالاست و مدرک دانشگاه های آن می تواند با برترین دانشگاه های جهان برابری کند.
 • مراکز آموشی استرالیا در مقایسه با مراکز تحصیلی سایر کشورهای نیمکره غربی، از هزینه‌های زندگی و تحصیلی بسیار مناسبتر و سطح تحصیلی بالاتر برخوردار است.
 • مراکز آموزشی استرالیا پیوسته با نیازهای فرهنگی و مذهبی دانشجویان همراه هستند و در جهت تطبیق آنان با شرایط محیط جدید، یاریشان می‌کنند.
 • تحصیل در مراکز آموزشی استرالیا در محیطی امن، آرام و مفرح صورت می‌پذیرد. بر طبق قوانین استرالیا مراکز آموزشی با رعایت قوانین خاص می توانند دانشجوی خارجی را بپذیرند. بنابراین در استرالیا امکانات و خدمات منحصر به فردی جهت حمایت دانشجویان خارجی وجود دارد.
 • تنوع رشته های تحصیلی و مقاطع تحصیلی بسیار زیاد است. در هر دانشگاه حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ رشته تحصیلی وجود دارد.
 • برنامه دانشگاهها و مراکز آموزشی استرالیا متناسب و با توجه به نیازهای دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی تنظیم گردیده است.
 • مراکز آموزشی استرالیا به تمامی استانداردهای آموزشی مجهز می‌باشند و منطبق با‌ آن دانشجویان خارجی را می‌پذیرند.
 • استرالیا از بزرگترین اجتماعات چند فرهنگی و هماهنگ دنیاست که مردمانش خیلی گرم و صمیمی می‌باشند و به راحتی اتباع دیگر کشورها را پذیرا می‌شوند.
 • امکان ۲۰ ساعت کار در حین تحصیل برای همه دانشجویان و دانش‌آموزان در استرالیا وجود دارد. هر یک از این دانشجویان می‌توانند در خلال ترم تحصیلی خود تا بیست ساعت در هفته و در هنگام تعطیلات به طور تمام وقت به کار بپردازند. اجازه کار بلافاصله پس از آغاز تحصیل فراهم می‌شود.
 • بر خلاف کشورهای دیگر، در اکثر موارد دانشجو می تواند پس از اتمام تحصیل به استرالیا مهاجرت کند.
 
 

0 نظرات

شما می توانید اولین نفری باشید که در مورد این صفحه نظر می دهید.

 
 

ارسال نظر