خانه » آزمون » همه چیز در مورد آزمون های بین المللی

همه چیز در مورد آزمون های بین المللی

آزمون آیلتس چیست :

یکی از مهمترین آزمونهاست که از سال ۱۹۸۹ در جهان برگزار می شود. در حال حاضر اکثر دانشگاه های معتبر آمریکا و اروپا و کشور کانادا و استرالیا نمره آزمون آیلتس ، شرط پذیرش دانشجو قرار داده اند. همچنین افرادی که مقصد اقامت یا کار در کشورهای انگلیسی زبان دارند نیاز به شرکت در این آزمون دارند. آیلتس مشترکا توسط دانشگاه کمبریج ، کنسول بریتانیا (British Council) و مرکز آیلتس استرالیا در بیش از ۱۲۰ کشور برگزار و سالانه حدود ۱/۵ میلیون نفر در آن شرکت می کنند. این آزمون از ۹ نمره در نظر گرفته شده که نمره ۹ عالی ، ۷ خوب و ۵ متوسط و نمره ۳ به پایین ضعیف محسوب می شود.

این آزمون در ۲ نوع مختلف برگزار می گردد.

آکادمیک Academic

عمومی (جنرال) General Training

افرادی که قصد ادامه تحصیل کارشناسی به بالا را دارند ، نوع آکادمیک افرادی که به منظور کار و اقامت برنامه سفر به کشور های انگلیسی زبان را دارند از نوع عمومی این آزمون استفاده می کنند. این آزمون در ۴ مهارت اصلی : Listening-speaking-Reading-Writing

مورد ارزیابی قرار می گیرد. بخش شنیدن و صحبت کردن در ۲ نوع آکادمیک و جنرال یکسان است ولی دو بخش خواندن و نوشتن بصورت جداگانه و متفاوت برگزار می شود. اعتبار این آزمون ۲ سال است.

آزمون تافل چیست ؟

تافل یکی از معتبرترین آزمونهای بین المللی انگلیسی است که برای ورود به بیش از ۷۰۰۰ کالج و دانشگاه در ایالات متحده ، کانادا و سایر نقاط جهان شرط اصلی پذیرش دانشجو می باشد. نخستین آزمون تافل سال ۱۹۶۴ میلادی برگزار گردید و تاکنون بیش از ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده اند. آزمون تافل به ۳ شکل برگزار می گردد. (قلم و کاغذ PBT) کامپیوتری (CBT) اینترنتی (iBT) برگزاری آزمون تافل اینترنتی (IBT) از سال ۲۰۰۵ شروع و به تدریج جایگزین دو روش دیگر خواهد شد و از طریق اینترنت آزمون برگزار می شود. اعتبار مدرک تافل دو سال است.

تافل بهتر است یا آیلتس؟

تافل آزمون خوبی است مخصوصا ورژن IBT آن بعضی از کشور ها نمره تافل را قبول ندارند. اما آیلتس آزمون بهتری است چون علاوه بر اینکه مشکل تافل را ندارد.

نکات مثبت زیادی دارد – آزمون گفتاری دقیقی دارد – writing را می توانید به صورت دستی بنویسید. کشورهایی که نمره تافل را قبول دارند ، نمره آیلتس را هم قبول می کنند به همین دلیل آیلتس آزمون بهتری است.

آزمون تولیمو چیست ؟

TOLIMO توسط سازمان سنجش کشور طراحی و اجرا می شود و آزمونی استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی در دوره های فوق لیسانس و دکتری می باشد.

ورژن ایرانی تافل کاغذی (pbt) است.

آزمون MCHE یا MSRT چیست ؟ زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات و فناوری می باشد. برای آزمون دکتری

این آزمون در مقایسه با آزمون های آیلتس و تافل ساده تر و کم هزینه تر است وبه عنوان مجوز ورود دانشجو به دوره دکتری داخل کشور تلقی می شود.

اما فقط داخل کشور دارای اعتبار است. مدیر کل بورس امور دانشجویان خارج وزارت علوم از تغییر نام MCHE به MSRT و برنامه ریزی جهت بین المللی شدن این آزمون خبر داد.

این آزمون از ۱۰۰ نمره و نمره قبول آزمون ۵۰ به بالا ست که بسته به نظر دانشگاه مورد نظر از ۴۵ الی ۷۵ متغییر است.

آزمون GRE چیست ؟

این آزمون برای بخش فارغ التحصیلان در زبان انگلیسی است. آزمون GRE برای ورود به مقطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی در دانشگاه های آمریکایی و کانادایی است و کسر نمره بالا در این آزمون شرط اصلی ادامه تحصیل است و در دو نوع جنرال General و تخصصی Subject برگزار می شود. اکثر دانشگاه ها در آمریکا و کانادا فقط نمره جنرال را از متقاضیان ادامه تحصیل می خواهند.

 
 

یک نظر

  1. mostafa گفت:

    very gooooooooooooooood

 
 

ارسال نظر