خانه » MCHE چیست؟

MCHE چیست؟

MCHE  از عنوان وزارت فرهنگ و آموزش عالی گرفته شده این در حالی است که سالهاست این وزارتخانه تحت عنوان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خوانده می شود.

آزمون MCHE، در مقایسه با امتحاناتTOEFL  و IELTS ، ساده‌تر و کم هزینه‌تر است. امتحان MCHE به عنوان مجوز ورود دانشجو به دوره دکتری داخل کشور تلقی می‌شود و اگر دانشجویی این مدرک زبان را نداشته باشد، نمی‌تواند به دوره دکتری وارد شود، ولی تنها در داخل کشور دارای اعتبار است اما مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم از تغییر عنوان آزمون زبان MCHE به MSRT و برنامه ریزی برای استانداردسازی این آزمون و بین المللی کردن آن خبر داد و گفت: متقاضیان اعزام به خارج در سال ۸۹ در صورتی که نمره زبان ندارند حداقل در امتحان MSRT شرکت کنند و زمان برگزاری آزمون از طریق سایت اداره کل امور بوزس وزارت علوم به اطلاع داوطلبان می رسد. اعلام نتایج آزمون معمولا ۲۰ روز بعد از برگزاری آزمون توسط وزارت علوم و در سایت رسمی آنها اعلام می شود.

این آزمون از سه قسمت تشکیل شده است:

۱٫Listening Comprehension : شامل ۳۰تست می باشد.

در این قسمت از مکالمات کوتاه (Short Conversation) سوال داده می شود که دو نفر یک مکالمه کوتاه انجام داده و آنگاه سوال پرسیده می شود.باید توجه نمود جهت پاسخگویی به سوالات این بخش بایستی روی صحبتهای نفر دوم بیشتر توجه کرد. زمان ۱۵ دقیقه.

۲٫ Structure and Written Expression: این قسمت از ۳۰ تست تشکیل شده است که ۱۵ مورد آن مربوط به Structure و ۱۵ تست دیگر مربوط به Written Expression می باشد زمان ۲۰ دقیقه.

جهت کسب نمره بالای ۵۰ این قسمت نقش کلیدی دارد.

۳٫Reading Comprehension :  از ۴۰ تست تشکیل شده که معمولا شامل ۴ متن جداگانه است  زمان ۴۵ دقیقه.

برای قبولی در آزمون زبان دکترا یا همان  MCHE باید توانایی خود را در چهار مهارت تقویت کنید :

Structure, listening, reading, vocabulary

که تعداد سوالات در این مهارتها هر کدام به صورت مجزا به شرح ذیل است:

۳۰: Structure

Listening:30

vocabulary and Reading: 40

TOTAL:100

این آزمون نفره منفی ندارد و زبان آموزان در صورتی که بار اول از این آزمون رد شوند در مرحله بعدی اجازه شرکت ندارند.

نمره قبولی در آزمون ۵۰ به بالا است که البته در مواردی بسته به دانشگاه مورد نظر متغیر است و از ۴۵ تا ۷۵ تغییر می کند.

همه ساله تعداد زیادی از دانشجویان جهت راهیابی به دروه های دکتری تخصصی در دانشگاه های سراسر کشور و یا دانشجویان پذیرفته شده در دوره دکترا که دارای نمره زبان مشروط می باشند، مقید به گذراندن امتحانات زبان انگلیسی پیشرفته از قبیل TOEFL, IELTS, TOLIMO و MCHE/MSRT یا آزمون های ورودی دانشگاه های تربیت مدرس، تهران، اصفهان و… می باشند .یکی از معتبرترین این آزمون ها که در تمامی دانشگاه ها در سطح کشور نمره ۵۰ به بالای آن جهت ورود به دروه دکتری قابل قبول می باشد و توسط اداره کل بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری بر گزار می گردد، آزمون  MCHE/MSRT می باشد.

اکثر شرکت کنندگان برای اولین بار از موفقیت چشمگیری برخوردار نمی شوند، اما اگر با این آزمون آشنائی داشته باشید متوجه شده­اید که متن های درک مطلب و  شنیداری اغلب عینا تکراری هستند و  سوالات مربوط به بخش گرامر نیز تا حد زیادی تکراری هستند.

 

آزمون  MCHE  چند وقت یک بار برگزار می شود ؟
این آزمون معمولا هر دو ماه یکبار برگزار می شود، جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس زیر مراجعه فرمایید.
 http://www.iranscholarship.net 

چه مهارت هایی در آزمون مورد سوال قرار می گیرد؟ تعداد سوال هر بخش (مهارت) چند عدد می باشد؟
این آزمون شامل سه بخش می باشد که عبارتند از: بخش شنیداری(Listening)، گرامر (Structure) و درک مطلب (Comprehension)  که دانش واژگان به کلیه بخشها کمک چشمگیری می کند.
در این آزمون سه دفترچه سوال به شرح زیر توزیع می گردد:
دفترچه اول شامل ۳۰ سوال شنیداری می باشد و در این بخش مکالمه های کوتاه از بلند گو بخش می شود و در انتهای هر مکالمه سوالی پرسیده می شود که باید پاسخ مربوطه را از بین چهار گزینه موجود برای هر سوال از دفترچه انتخاب کرده و در پاسخ نامه علامت بزنید. این عمل برای هر سوال تکرار می شود (پس از هر مکالمه و سوال مدت کوتاهی برای پاسخ دادن داده می شود) مدت زمان پاسخگویی به این قسمت ۱۵ دقیقه می باشد.
دفترچه دوم حاوی ۳۰ سوال گرامر می باشد که دارای ۱۵ سوال به صورت جای خالی و به شکل چهار گزینه ای می باشد و ۱۵ سوال به صورت یافتن ساختارغلط در جمله می باشد که زیر چهار کلمه یا عبارت خط کشیده شده است و شما باید گزینه غلط را در پاسخ نامه علامت بزنید. مدت زمان پاسخ گویی به این بخش ۲۰ دقیقه می باشد.
دفترچه سوم حاوی چهار متن درک مطلب می باشد که برای هر کدام ۱۰ سوال در نظر گرفته می شود که شما باید با توجه به متن به این سوالات پاسخ دهید در بین این سوالات، سوالات مربوط به معانی کلمات نیز یافت می شود که کلمات از داخل همان متن انتخاب می گردند. زمان پاسخ گویی به این بخش ۴۵ دقیقه می باشد.

آیا در آزمون MCHE  نمره منفی وجود دارد؟
خیر، در این آزمون نمره منفی لحاظ نمی گردد.

 نمره قبولی در این آزمون چند است؟
نمره قبولی در این آزمون ۵۰ به بالا است. که البته در مواردی با توجه به دانشگاه مورد نظر متغیر و بین ۴۵ تا ۷۵ می باشد.

اعلام نتیجه آزمون چند روز پس از آن می باشد؟
معمولا اعلام نتیجه آزمون به صورت اینترنتی بین ۵ تا ۱۰ روز پس از آزمون می باشد و مدرک اعطایی با مهر وزارت علوم (کارنامه کامل) ۴۰ تا ۵۰ روز پس از آزمون در اختیار داوطلب قرار می گیرد. که در تهران با مراجعه به وزارت علوم و در شهرستان ها با مراجعه به مرکز آزمون می توان آن را دریافت کرد.


* شایان ذکر است که کلیه سوالات آزمون به صورت چهارگزینه ای می باشد.

 
 

۲۱ Comments

 1. ساناز سلطانی گفت:

  این که اگر نوبت اول رد شویم حق شرکت برای نوبت دوم را نداریم شرایط را خیلی سنگین کرده خواهشن این شرط حذف بشود

 2. الهام گفت:

  با سلام
  واقعا سخت تر شده ما که میخواهیم یک بار امتحانی ازمون بدیم اشنا بشیم چی
  هر روز قانون جدید
  قبل ماها همه چندین بار امتحان میدادن تا نمره رو بیارن حالا ما باید همون بار اول نمره بیاریم

 3. شیرین گفت:

  مقطع سنی دارد؟منابع چی؟

  • مدیر سایت گفت:

   فکر نمی کنم محدودیت سنی داشته باشه
   ولی از منابع اطلاعی ندارم فکر نمیکنم منابع خاصی نیاز باشد بیشتر اطلاعات زبانی شما مورد ارزیابی قرار می گیرد

 4. روانشناسی گفت:

  سلام منظور از یک بار چیه یعنی یک بار در همون سال یا یک بار برای همیشه !!!!!! یعنی من که متقاضی آزمون در سال ۹۲ هستم امسال رد بشم نمی تونم ۹۳ شرکت کنم ؟!!

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام
   منظور از در صورتی که بار اول از این آزمون رد شوند در مرحله بعدی اجازه شرکت ندارند. این است که به صورت متوالی حق شرکت در این آزمون را ندارید
   (مثلا اگر شما در آزمون تیر ماه رد شدید مرداد ماه نمی توانید در این آزون شرکت کنید ولی برای آزمون شهریور مجاز به شرکت در این آزمون می باشید)

 5. FARID گفت:

  در سال چند بار برگزارمیشه؟

  mche از تولیمو سخت تره؟

  • مدیر سایت گفت:

   آزمون MCHE و MSRT معمولا هر دو ماه یکبار برگزار می شود که به صورت هماهنگ از سوی وزارت علوم معین می شودو دانشگاه های دولتی در اکثر کلان شهرها میزبان و مسئول برگزاری هستند؛ به عنوان مثال، دانشگاه شهید چمران در اهواز میزبان آزمونهای MCHE و MSRT در استان خوزستان می باشد.

 6. sara گفت:

  mikhastam bedunam listenin american hast ya british. mamnoon

  • مدیر سایت گفت:

   بخش listening آزمون MCHE و MSR که به فرم های متفاوت مکالمه میان دو نفر، سخنرانی یک مدرس دانشگاه و یا بحث گروهی مطرح می شود از سیستم تلفظ امریکایی(American Accent) پیروی می کند.

 7. fateme گفت:

  آیا این آزمون منقضی می شه؟
  مثل تافل که ۲ سال اعتبار داره؟

  • مدیر سایت گفت:

   گواهینامه موفقیت در MSRT/MCHE مانند سایر مدارک قبولی آزمون های بین المللی نظیر IELTS,TOEFL,GRE و سایر مدارک دارای اعتبار ۲ سال از زمان اخذ مدرک می باشد؛لذا توصیه می شود افراد زمانی تصمیم به شرکت در آزمون بگیرند که آماده ارائه گواهینامه قبولی می باشند.

 8. امید گفت:

  با سلام
  قسمت شنیداری آزمون تغییر کرده یا همچنان هر ۳۰ سوال در مورد یه مکالمه کوتاه بین دو نفره، چون من تو یه سایتی خوندم که ۱۵ سوال دوم به این صورته که چند مکالمه طولانی پخش میشه و چند سوال در مورد اونا پرسیده میشه

  • مدیر سایت گفت:

   تعداد سوالات بخش listening آزمونMCHE/MSRT دارای ساختاری مشابه آزمون TOEFL می باشد که در اشکال مختلف مکالمه میان دو نفر، سخنرانی یک استاد در دانشگاه یا متخصص و یا به صورت بحث بین اعضای یک گروه می باشد که عموما موضوعات آکادمیک مثل زیست شناسی ،پزشکی، مهندسی … از عناوین آن می باشند.تعداد این سوالات عموما۳۰ تست بوده ،اما در برخی اوقات ۳۵ تست نیز طراحی می شود.

 9. mina گفت:

  سلام ببخشید من برای شرکت در آزمونmche باید مدرک خواصی داشته باشم؟مثلا مدرک اتمام کانون زبان !اگه ممکن چند تا منبع معرفی کنید تا از اونا بخونیم

  • مدیر سایت گفت:

   کاربر گرامی،کارشناسان با سابقه و متخصص آزمون های داخلی و بین المللی کانون پرتو در مسیر کسب مدارک مورد نیاز مفتخر به میزبانی شما می باشند.لذا احتمال موفقیت شما در آزمون به صورت خود خوان و عدم استفاده از تجارب اساتید، ضعیف می باشد.
   بنابراین با حضور در کانون پرتو زمان خود را پس انداز کنید.

 10. نوشین گفت:

  سلام وقت بخیر اگه مدرک زبان فرانسه ( TCF) داشته باشیم ایا برای شرکت در آزمون دکترا مدرک زبان انگلیسی مانند mche هم لازم است. لطفا راهنمایی فرمایید.

 11. NAHID گفت:

  سلام.من فوق لیسانس ادبیات فارسی دارم و تا خرداد۹۳ هم لیسانس مترجمی زبان انگلیسی ام رو می گیرم.امسال هم میخوام دکتری ادبیات فارسی شرکت کنم. آیا باوجود لیسانس زبان باید مدارکی مثل MCHE, MSRT, IELTS و… داشته باشم؟
  بی نهایت ممنون

 12. fafa گفت:

  سلام
  برای شرکت در دکتری علوم پایه هیچ نیازی به مدرک زبان نیست چرا که در خود ازمون سولات زبان مطرح می شود اما برای دکتری بهداشت نیاز می باشد.دوستان در جریان باشند!!!!!!۱

 
 

ارسال نظر